Energeticky efektívnejšie spôsoby použitia klimatizácie
Či už máte alebo kupujete prenosný klimatizačný prístroj, okennú / nástennú jednotku, rozdeľovací systém alebo vedený systém, existuje niekoľko spôsobov, ako ho môžete efektívnejšie používať, aby sa vaše účty udržiavali na nízkej úrovni a pomáhate prostredia.
Výber klimatizácie
Skontrolujte, koľko energie používa – Porovnaj chladiaci / vykurovací vstup a výstupný výkon rôznych modelov, ktorý sa meria v kilowattoch (kW). Zvážte tiež veľkosť vašej miestnosti, domu alebo budovy a ak existujú iné interné zdroje tepla.
Vyberte invertorový model s pohonom s premenlivou rýchlosťou (VSD) – Inštalačný klimatizačný systém (napr. Rozdelené systémy) má VSD inštalovaný na motore ventilátora, ktorý automaticky mení rýchlosť kompresora. Takže to beží pri plnej rýchlosti, keď potrebujete rýchlo ochladiť a beží pomalšie, keď chladenie nie je naliehavé.
Vyberte správnu veľkosť – ak je pre vaše miesto príliš veľké, bude mať krátke chladiace alebo vykurovacie cykly, kde sa zapína a vypína, čo spotrebováva veľa energie. Ak je príliš malý, bude musieť tvrdo pracovať na vychladnutí alebo zahriatí miesta. Vykonajte profesionálne vykonanie plného výpočtu zaťaženia vykurovania a chladenia vo vašej domácnosti alebo podniku, aby ste zistili, či je klimatizácia správna, predtým ako ju kúpite.
Porovnanie štítkov s energetickou hodnotou – tieto štítky majú hviezdne hodnotenie od 1 do 6 hviezdičiek pre efektívnosť chladenia a vykurovania. Čím viac hviezd klimatizačný systém má, tým je energeticky úspornejší a lacnejšie bude aj beh. Vysoko účinné klimatizačné jednotky môžu mať hodnotenie 7 až 10 hviezd.
Tipy na vykurovanie a chladenie
Zatvorte všetky dvere a okná – Tým sa zabráni vnikaniu neklimatizovaného vzduchu, či už teplej alebo studenej, do miestnosti, ako aj zastavenie klimatizácie pred dlhším chodom.
Chráňte oblasť, ktorú chladíte alebo vykurovate na minimum – Môžete to urobiť zatvorením dverí iných miestností, ktoré nevyžadujú chladenie alebo vykurovanie. Môžete sa tiež uistiť, že odvzdušňovacie otvory a termostaty v nepoužívaných oblastiach sú oddelené.
Skontrolujte rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou – bez ohľadu na to, či je teplota vonku, nechajte teplotu miestnosti ochladiť na teplotu nižšiu ako 8 ° C. Tiež, čím menší je rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou, tým nižšie budú vaše náklady na chladenie. Vykonajte to tým, že termostat nastavíte na vysokú, komfortnú teplotu v lete av prípade potreby zabezpečíte kontrolu vlhkosti.
Nastavte teplotu v závislosti od sezóny – Nastavte termostat medzi 24-26 ° C v lete a 18-20 ° C v zime. V prípade miestností, ktoré sa používajú zriedkavo (napr. Toalety a sklady), by teplota mala byť v zimnom období 16 ° C.
Neumiestňujte termostat na chladnejšiu teplotu, ako je obvyklé – Váš dom sa nebude rýchlo ochladzovať a môže spôsobiť prechladnutie.
Použite ekonomický režim – Tým sa zníži spotreba energie udržiavaním miernych teplôt v správnych podmienkach.
Ak máte centrálny chladiaci systém, použite možnosti zónovania – Tým sa umožní prúdenie vzduchu len do určitých oblastí domu.
Ak máte centrálny vzduchový systém, vypnite ventilátor spoločne s kompresorom – Nastavte režim “auto” na nastavení ventilátora a použite ventilátory v jednotlivých miestnostiach.
Používajte prenosné alebo stropné ventilátory – tieto môžu byť použité spolu s klimatizáciou na rýchlejšie a efektívnejšie rozširovanie vzduchu vo vašom dome.
Vetrajte v noci alebo skoro ráno – zatvorte okná počas dňa a otvorte ich v noci alebo v skorých ranných hodinách, aby ste sa dostali na čerstvý vzduch.
Vypnite ho, keď teplota klesne von – Potom môžete nechať chladiaci vzduch dovnútra otváraním dverí a okien.
Vypnite iné vnútorné zdroje tepla – patria sem svetlá, počítače, tlačiarne a rúry. Môžu pridať k vykurovaciemu zaťaženiu, preto ich vypnite, keď ich nepoužívate.
111Používajte energeticky efektívne osvetlenie a kancelárske zariadenia – nevyžadujú toľko tepla ako menej účinné výrobky. Pri osvetlení použite kompaktné žiarivky.
Používajte ho len vtedy, keď je to potrebné – Váš klimatizátor by mal bežať len vtedy, keď používate miestnosť. Pri komerčných budovách by malo byť vypnuté na konci pracovného dňa a cez víkendy.
Používanie časovačov – Môžete znížiť počet hodín, počas ktorých systém klimatizácie beží, pomocou časovačov. Systém sa zapne, keď niekto vstúpi do miestnosti a vypne sa, keď opustí miestnosť.
Používajte programovateľný termostat – to je skvelé pre komerčné budovy, pretože zapne klimatizáciu 30 minút pred príchodom ľudí a vypne ju 30 minút pred tým, než odíde na konci dňa.